Pokud jste se rozhodli, že si pořídíte domů odšťavňovač, mohla by vám pomoci s výběrem tato recenze. Sám jsem před 5 lety také vybíral z nabídky odšťavňovačů. Nakonec jsem po dlouhém rozhodování stal vlastníkem odšťavňovače Omega 8006.
Dnes můžu s čistým svědomím napsat, že jsem při nákupu nešlápl vedl. Oproti jiným odšťavňovačům, kterých je na trh každoročně uvedeno desítky, je tento produkt stále na prodej.
Jediné co se změnilo na tomto odšťavňovači za pět let je cena. Ta se bohužel dostala už přes 10 000 Kč. Při mém nákupu to bylo 9400 Kč. Pokud máte účet na Ebay, zde se dá koupit i za 5000 Kč bez dopravy.
Při nákupu mimo Evropskou unii, pravděpodobně cena povyroste o clo a daň. Výrobky ze spojených států mají také jiné napětí (110 – 120 Voltů). Proto se musí dokoupit ještě adaptér na 220 – 240 V.
Proč jsem si vybral tento odšťavňovač?
Po přečtení recenzí na starší modely ( Omega 8002, 8003, 8004), mi bylo jasné, že model 8006 bude určitě stát za ty peníze. Samotná výroba započala modelem 8002. Model 8006 je čtvrtou generací tohoto přístroje. Momentálně je na trhu už model 8008.
Design se za ty roky malinko změnil, ale princip odšťavňování zůstává pořád stejný. Ten je založen na nízkootáčkovém šnekovém lisování. Samotný počet otáček je pouze 70 za minutu. Oproti odstředivým odšťavňovačům má šťáva čistou barvu, neobsahuje pěnu, není z oxidovaná a zůstává živá ( RAW ).
Naopak odstředivé odšťavňovače pracují mezi 6000 – 12000 tisíci otáčkami. Pomalým odšťavňováním získáte mnohem větší výtěžnost z ovoce a zeleniny. Výsledná šťáva obsahuje všechny enzymy, protože nedochází ke zvýšení teploty během odšťavňování.
Mezi další přednost bych vyzvedl jednoduchost odšťavňovače. Díky jednoduchému složení pouze ze čtyř dílů, máte Omegu rychle složenou i rozdělanou. Vše do sebe perfektně zapadne a nic se nehýbe.
Při odšťavňování se Omega ani nehne ( váha je 6.4 Kg ) a pevně sedí na kuchyňské lince. Samotné čistění je otázkou minuty. Pokud zrovna nevyrábíte ořechová másla, vše hravě umyjete studenou vodou. To je hlavní výhoda šnekových odšťavňovačů.
Dalším důležitým faktorem při rozhodování u mne byla pětiletá záruka na motor a tři roky na díly (síto, homogenizační pouzdro, nástavce na těstoviny, pyré, nádoba na šťávu, nádoba na drť, pěchovací zátka, kartáč na čištění). Vše bez jediného problému vydrželo dodnes. Jako poslední přednost bych přidal samotný design Omegy 8006. Novější modely jsou vzhledově ještě kousek dále.
Zkušenosti s Omegou 8006
Za ty roky prošlo Omegou snad vše. Od všech možných zelinových a ovocných šťáv, zvládl tento silák bez problémů odšťavňovat citrusy, bobuloviny – (černý bez, všechny druhy rybízu, černou jeřabinu), bylinky-trávy (česnek medvědí, pampelišky, mladý ječmen), kořeny ( zázvoru, pampelišky, lopuchu)
Rozemlel jedlé kaštany, které už byly dosti tvrdé. Z kokosů udělal kokosový krém (velká dobrota), připravil základ pro ořechová másla, dokonce i oddělil olej z opražených ořechů. Podstatě nevím o něčem, co by tento přístroj nezvládl.
Co mi ze začátku vadilo, tak to je pouze 38 mm plnící otvor. Ovoce a zeleninu budete muset nakrájet na menší díly. Na druhou stranu je to u pomalých odšťavňovačů běžný požadavek. Později jsem přišel na to, že pokud dáte tomuto odšťavňovači čas, tak bez problému pomele vše. Síla motoru je naprosto výborná.
Při odšťavňování velkého množství černého bezu, neměl problém s 1.5 hodinovou prací. Na domácí odšťavňovač jsou to naprosto výborné výsledky. Nikdy jsem bohužel nevyzkoušel nástavce na těstoviny, které patří dané výbavě tohoto přístroje. Určitě půjde tato sada využít i jinak, než jenom na těstoviny.