Pokud hovoříme o bezu, zpravidla vždy myslíme černý bez (Sambucus niger). Tato odrůda bezu patří nejen k nejrozšířenějším druhům, ale také k nejvýznamnějším druhům z lékařského hlediska. Jen stěží můžeme představit zahradu nebo dvůr bez keře černo bezu. Procházka v přírodě nabízí vždy možnost, abyste si utrhli pár koláčů květů nebo bobulí černého bezu.
Bez je rozšířen po celé Evropě. Dává přednost vlhkým humózním půdám a dobře snáší vyšší obsah dusíku v půdě. Původně se vyskytoval zejména v lužních lesích na záplavové půdě, v pobřežních křovinách a světlých listnatých či smíšených lesích. Vzhledem k tomu, že semena jsou roznášena ptáky a rostlina je nitrofilní, vyskytuje se dnes velmi hojně u zdí, plotů, na rumištích, skládkách, v zanedbaných zahradách, až po parky.
Neexistuje moc léčivých rostlin, které může člověk tak mnohostranně využít. O jeho zdravotním potenciálu svědčí také staré přísloví „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni“. Bez se dá využít od kořene až po květ. My se dnes zaměříme na květy, listy a nezralé bobule k výrobě bezových kaparů.
Květy bezu se sbírají zhruba od počátku května až do konce června. Záleží v jaké nadmořské výšce bez roste. Pro sběr květů si vyberte slunný den bez deště, neboť květy jsou na déšť velmi citlivé. Nejvhodnější dobou ke sběru jsou pozdní dopolední hodiny.
Květy bezu nikdy netrhejte podél frekventovaných cest. Tyto květy jsou plné škodlivých látek a výfukových plynů. Na sběr bezu jsou vhodné zahradní nůžky. K uložení bezových květů jsou nejlepší proutěné košíky. Ty zaručí, že se květy nezapaří.
Rychlá bezová limonáda
Připravit si domácí bezovou limonádu je směšně jednoduché. Samotná příprava i sběr zabere maximálně 20 minut, pokud máte tedy černý bez za domem. Vše co budete potřebovat je: 5 větších květů černého bezu (jsou-li květy menší dávku zvyšte) 4 lžíce medu nebo jiného přírodního sladidla, 1 větší citron, 2 litry vody.
S natrhaných květů nejprve vytřepejte broučky. Poté si připravte džbán, do kterého vložíme bezové květy zbavené zelených stonků a zalijeme vodou. Je lepší květy předtím neomývat, abychom nepřišli o cenný pyl. Necháme takto květy macerovat zhruba 2 hodiny. Poté květy vyndáme, případná kvítka přefiltrujeme přes jemné sítko, přidáme šťávu z 1 citronu a zamícháme med nebo jiné sladidlo (agáve, bezový sirup, ječný slad ) podle chuti. Macerování květů můžete prodloužit i na den a zároveň přidat všechny ingredience.
Ochrana proti komárům
Bezové listí se sbírá od dubna do října. Jejich specifická vůně nevoní právě komárům. Což je v této době, kdy se Zika virus rozšiřuje po celém světe vítaná ochrana. Postačí nasbírat dostatek listů a ty spařit vařící vodou. Ještě lepší je listy povařit. Vývar z listů přelijte do rozprašovače a aplikujte na oblečení.
Kapary z černého bezu
Pokud k vaření používáte kapary, měli byste vyzkoušet následující recept. Na konci léta nasbírejte ještě nezralé bobule černého bezu, odstraňte stopky, proberte, omyjte a naložte do roztoku vody s mořskou solí.
Další den ráno sceďte a nechejte plody okapat. Bobule bezu dejte do hrnce, plus přidejte vaše oblíbené koření s vodou nebo bílým vínem. Celou směs povařte pět minut. Obsah sceďte a bez dejte i s kořením do uzavíratelných sklenic.
Bobule i koření zalijte octem s bílého vína. Lze použít i jablečný ocet. Vše uložte na chladné a tmavé místo. Nyní máte po ruce velmi chutnou náhradu za kapary, která chutná výtečně například ve smetanové omáčce z křenu i kmínu.