Zhruba tři, čtyři roky zpátky nebylo o česneku medvědím vůbec slyšet. Sbírat ho chodil jenom ten, kdo česnek medvědí znal. Sám jsem ho marně hledal okolo roku 2008, ale bohužel bezúspěšně. Také jsem si chtěl koupit cibulky, ale když byl jeho čas sázení, vždy jsem ne něho zapomněl. Při hledání jsem maximálně narazil na pivoňky, které jsou vzhledově podobné, ale vyskytují se v jiných lesích.
Najít se mi ho podařilo až v roce 2014, kde jsem na něj náhodou narazil. Dnes znám spousty míst, kde se dá česnek medvědí najít. Pokud ho roste v lese hodně, najít se dá jenom pomocí vůně, která se line vzduchem. Právě tato česneková vůně vyloučí možnou záměnu s konvalinkou nebo jinou jedovatou bylinou, kterou jsem kdysi také odnesl domů 🙂
Jestli chcete mít jistou, stačí listy rozmělnit mezi prsty. Najít ho můžete na humusovitých vlhkých loukách, stinných a vlhkých místech, pod keři, v listnatých horských lesích, a hlavně poblíž nějakých potůčků a říček. Bohužel momentální boom kolem této bylinky přináší i spoustu negativ.
Přečíst článek, jak zužitkovat česnek medvědí
Jednou z nich je, že spousta jedinců se rozhodla zlepšovat si finanční rozpočet právě na jeho sběru a následném prodeji. Sbírat ho jezdí do míst, která jsou chráněná a takto plení tyto vzácná místa. Určitě bude fajn, až tato vlna opadne a česnek medvědí bude klasickou jarní bylinkou.
Naštěstí existuje několik možností, jak si česnek vypěstovat doma, nebo poblíž vašeho bydliště. Nejjednodušší možnost je odnést si několik celých rostlinek i s cibulkou z lesa. Stačí lopatkou vykopnout i s hlínou pár rostlinek a ty přenést domů. Rostlinek není třeba moc, protože česnek se rozmnožuje svépomoci. Pokud vyberete dobré stanoviště, příští rok už budete svůj vlastní.
Další možnost je koupit si semínka nebo cibulky. Ty vyset ideálně na podzim od září do listopadu ve sponech 15 x 15 cm. První sklizeň ze semen budete mít napřesrok, tedy za rok a půl. Cibulky se také sázejí na podzim, ale již na jaře můžete sklízet. Pokud si na jaře vysadíte sazeničky, můžete sklízet už za pár dní až týdnů.
Pokud nemáte vlastní zahradu, stačí zajít do lesa a vyhledat správné místo. Doporučuji někde kolem vody. Jak už bylo napsáno, česnek má rád stinné místo a vláhu, kde se mu bude v blízkosti keřů a stromů určitě dařit. Chcete-li si vypěstovat medvědí česnek v květináči, použijte hlínu z lesa. Při tomto pěstování nezapomínejte na pravidelné zalévání. Na zahradě ani v přírodě nesázejte česnek do prohnojené hlíny ani jej nehnojte.
Rychlá polévka z česneku medvědího
Listy opláchněte pod vodou, nasekejte dvě hrsti listů, vhoďte je do rozpuštěného másla, nechte je osmahnout, zalijte je jedním litrem horkého zeleninového vývaru a nakonec zjemněte smetanou nebo Creme fraiche (krémem freš). Dobrou chuť.