Kolem půlky června jsem zde publikoval článek, jak lze černý bez využít proti komárům, připravit si z květů bezovou limonádu a vyrobit bezové kapary. Právě teď dozrává bez po celé České republice a využít ho můžete ve spoustě receptů. Zralost bezu poznáte podle červeného zabarvení stopek. S jedovatostí si nedělejte hlavu, protože ta se vařením vytratí.
Ingredience:
1200 g bezinek – z tohoto množství získáte asi 1 litru bezové šťávy
4 hřebíčky
1 lusk vanilky nebo vanilkový extrakt
100 g kokosového cukr
Postup:
Nejvíce času zabere samotné obrání bezů. Tato činnost zabere okolo dvou hodin. Práci si můžeme usnadnit ostříháním nůžkami na délku stopek 2cm. Obraný bez opláchněte a pomelte na mlýnku na ovoce. Pokud máte odšťavňovač, který si poradí s bezem, tak jej použijte. Můj odšťavňovač Omega 8006 to zvládl zhruba za půl hodiny. Vyrobit dokáže i ořechová másla.
Nejedná se o odstřediví odšťavňovač, kde jde hlavně o rychlost, ale o šnekový, kde je prioritou zisk z plodů. Bez chce přidávat pomalu, aby nedošlo k ucpání odšťavňovače. Během odšťavňovaní bezu si z vanilkového lusku vyberte všechny zrníčka a rovnou je dejte do prázdného hrnce na vaření. Hřebíčky si pomelte v tříštivém mixéru nebo rozemelte v hmoždíři a přidejte k vanilce. Při výběru koření se nemusíte držet jenom těchto dvou.
Jak už bylo uvedeno v úvodu článku, je černý bez mírně jedovatý. Šťávu postačí přivést k varu a vařit na malém plameni okolo 10-15 minutek. Po této době přisypte 100 g cukru a nechte ještě 5-10 minut povařit. Teplou šťávu plníme do sklenic s hrdlem, které zazátkujeme korkovými zátkami.
Přidáním většího množství cukru a zredukováním obsahu, by se dal vyrobit ze šťávy bezový sirup. Sto gramů kokosového cukru bohatě postačí na oslazení i konzervaci. Bobuloviny, jako jsou borůvky, arónie, bez, mají skvělé konzervační schopnosti. Proto není třeba dávat velké množství cukru. Chuť takto oslazené šťávy je sladká akorát.
Nakonec sklenice po vychladnutí uložíme do lednice nebo na temné a chladné místo. Získanou drť z bezu můžeme využít do marmelády s míchanou z jablky nebo hruškami. Taky je možnost drť nasušit a získat tak bezové vločky, které můžete přidávat do kaší.
Vyhodit vše by byla určitě škoda, když je to tak snadno přístupná superpotravina s hodnotou ORAC 15000. Zkratka Orac znamená oxygen radical absorbance capacity, což je volném překladu schopnost antioxidantů pohlcovat volné radikály. Pokud třeba rádi nakupujete plody Goji, tak hodnota kustovnice je někde okolo 4000 tisíc. Je třeba uvést, že se kvalita kustovnice čínské značně liší. Proto raději vyjděte ven a využijte volně přístupné bohatství z přírody.